Answer
$E=3.03\times10^-$$^1$$^9J$
Work Step by Step
Given that,
hydrogen atom to make a transition from the $n = 2$ state to the $n = 3$ state.
First we need to calculate wavelenth
$1/\lambda$$= R_h$$(1/n_1-1/n_2)$
$1/\lambda=$$1.097\times10^7$$(1/2^2-1/3^2)$
$1/\lambda=$$0.15236\times10^7m^-$$^1$
$\lambda$$=656\times10^-$$^9m$
Energy
$E=hc/\lambda$
$E=\frac{6.626\times10^{-34}\times3\times10^8}{656\times10^{-9}}$
$E\approx 3.03\times10^{-19}J$