Chemistry 10th Edition

Published by Brooks/Cole Publishing Co.
ISBN 10: 1133610668
ISBN 13: 978-1-13361-066-3

Chapter 14 - Solutions - Exercises - Concentrations and Solutions - Page 544: 28

Answer

Molality of the solution is $16.76m$

Work Step by Step

Mass of benzoic acid $(C_{6}H_{5}COOH)=56.5g$ Molar mass of benzoic acid $=122.12g/mol$ Number of moles of benzoic acid $= \frac{56.5g}{122.12g/mol} = 0.4627 moles$ Volume of ethanol $(C_{2}H_{5}OH) = 350mL$ Density of ethanol $=0.789g/mL$ Mass of ethanol $(C_{2}H_{5}OH) = $ Vol. of ethanol × Density Mass of ethanol $= 350mL×0.789g/mL = 276.15g = 0.0276kg$ $Molality = \frac{Number \: of \: moles\: of \:solute}{Mass \:of \:solvent\:(in\: kg)}$ $m= \frac{0.4627}{0.0276} \; = 16.76m$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.